Quantcast
Channel: ПЛЕЯДИАНЦИТЕ НИЕ СМЕ ТУК - ТЕРА НОВАТА ЗЕМЯ
Viewing all articles
Browse latest Browse all 651

Кой е фараонът Сменхкара или защо изчезва Нефертити?

$
0
0



В Египет нямало друга хубавица като Нефертити. Описвана е с деликатна фигура, черна дълга коса и бадемови очи. В превод името ѝ означава „Идващата красота“ или „Красивата която дойде“. Тя е царица на Древен Египет от XVIII-та династия (14 век пр.н.е.), съпруга на египетския фараон Аменхотеп IV(по-късно Ехнатон). Вероятно Нефертити е дъщеря на цар на Митани. Първото ѝ име е Тадохепа. Първоначално се омъжва за Аменхотеп III. След скорошната смърт на владетеля, става жена на неговият син Аменхотеп IV, по-известен като Ехнатон – фараонът-еретик. От брака с него има шест дъщери, една от които е Анхсенпаатон, по-късно наречена Анхесенамон, бъдещата съпруга на своя полубрат Тутанхамон.

Нефертити обаче изчезва. На нейно място в релефните изображения е изобразен видимо млад мъж. Предполага се, че това е Сменхкара. В превод името означава „силна е душата на Ра”. Сменхкара (Сменхкаре) е египетски фараон от XVIII династия, приемник на Ехнатон и предшественик на Тутанхамон. Той е възможен полубрат и сърегент на Ехнатон. Сменхкара управлява сам кратко време. Предполага се, че е участвал в ранните опити да се възстанови традиционната религия след опита на Ехнатон да промени религиозната доктрина на Египет.. Вероятно е погребан в Гробница 55 (KV 55) в Долината на царете.
Заедно с Аменхотеп IV са изобразявани в нежни сцени (за онова време означава седнали един до друг). През XIV годинаот управлението на фараона, Сменхкара носи титлата, запазена до този момент за Нефертити, Нефер-Неферу-Атон или с други думи „обичаният от Атон”.

Не е ясно дали всъщност въпросният млад любовник не е самата Нефертити, но облечена в мъжки дрехи.Според някои източници след смъртта на Аменхотеп IV, Нефертити приема името Сменхкаре и управлява еднолично като фараон, след което предава властта на деветгодишния Тутанхамон.


През 1907 е открит гроб (обозначен в съвремието като KV55) в Долината на царете, в който според учените има мумия на мъж. Над саркофага висяла златна плоча с надпис – въпросната титла. На всичкото отгоре мумифицираното мъжко тяло е поставено в поза, характерна за съпругите на фараоните – лява ръка върху гърдите, дясна – до тялото.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 651

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>